Buradasınız: Kuvvetler Dizel Servisi»Common Rail System

Common Rail System

Common Rail , “tutuculu püskürtme” veya “ortak boru” anlamina gelen , dizel motorlarda kullanilan bir yakit enjeksiyon sistemidir. Bugüne kadar kullanilan ayni türdeki sistemlere göre yakit sarfiyati , egzoz gazi emisyonu, çalisma sistemi ve gürültü olusumunda daha üstün bir sistemdir. Direkt tahrik edilen blok veya tek pompali sistemlerden farli olarak Common-Rail’de basinç olusumu ve püskürtme ayrilmaktadir. Geleneksel dizel direkt püskürtücüleri yaklasik 400 bar’lik basinç ile çalisirken, Common-Rail Sistemi, yakiti 1500 ile 2000 bar’a kadar yükselen bir basinç ile ortak bir boru üzerinden enjektörlere dagitir. Elektronik motor kumandasi, bu yüksek basinci, motorun devir sayisina ve yüküne bagli olarak ayarlar.

Püskürtmeyi, enjektörler üzerinde bulunan ve süratle anahtarlanabilen manyetik supaplar saglamaktadir. Bu da püskürtmenin sekillendirilmesi, püskürtme miktarinin ölçülmesi ve yakit püskürtmesi bakimindan yeni imkanlar saglamaktadir. Ayrica yine bu imkanlar sayesinde yeni sistemin mükemmel bir avantaji olan Pilot (ön) Püskürtme ortaya çikmaktadir.

Pilot püskürtme, esas ana püskürtmeden önce olusarak yakitin yanmasina iliskin çikis oranlarini yüksek derecede iyilestirmektedir. Ön veya çoklu püskürtme, süratli manyetik supaplarina çok kere kumanda edilmesi ile olusturulur. Böylece hem zararli madde ve gürültü emisyonu hem de dizel motorlarinin sarfiyat degerleri daha da azaltilmaktadir. Common-Rail sistemi, motorda önemli degisiklikler yapilmadan, kullanilan püskürtme sisteminin yerini alabilmektedir.

Basınç olusumunun ve püskürtmenin ayrilmasina iliskin tek sart, bir dagitici boru (rail) ve enjektörlere giden borulardan olusan, Yüksek Basinç Tutucusu’dur. Sistemin çekirdek parçasi, manyetik supap kumandali enjektördür. Püskürtme olayi, beyinden manyetik supaba giden bir sinyal ile baslatilir. Bu arada püskürtülen miktar, hem manyetik supabin açilma süresine hem de sistem basincina baglidir. Sistem basincini, yüksek basinçli, pistonlu pompa olusturmaktadir. Adi geçen pompa, düsük tahrik dönme momentleri ile çalisir, bu da pompa tahrikinin yükünü azaltmis olur. Basinç olusumu için, binek otomobillerde distribütör tipi pompalar; ticari araçlarda ise sira tipi pompalar öngörülmüstür. Common-Rail sistemlerinde, beyin, sensörler ve çogu sistem fonksiyonlari, baskalarinda bulunan pompa-meme-birimi ve pompa-boru-meme gibi zamana bagli tek pompa sistemleri ile esittir. Common-Rail teknigi ile varilan gelismeler duyulabilmekte ve ölçülebilmektedir. Ön püskürtme sayesinde bu direkt püskürtücü, ön yanma odali motorun düsük gürültü seviyesi ile çalisirken ayni zamanda en kati egzoz gazi kurallarina da uymaktadır.